DICTSIUNAR XIYISITU ONLINE A LIMBÃLJEI ARMÃNEASCÃ  
ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ


Dictsiunar: Tuti / Zboarã: Di iutsido ( cama multu ... )

tini/tine

tini/tine (tí-ni) pr pirs II (singular, masculin shi fiminin, numinativ shi acuzativ; acuzativlu poati s-aibã shi zborlu “pri” nãinti ma, di-aradã, s-avdi fãrã el) – zbor tsi tsãni loclu-a atsilui cu cari zburashti cariva; tu, (forma shcurtã) ti (-ti, ti-)
{ro: tu, pe tine, te}
{fr: tu, toi}
{en: thy, you}
ex: scoalã tini ca s-shed mini; tini s-hii ghini; nu-nj cãntã tini; di tini, di mini nvitsã; tini dzãts, tini avdzã; io dzãc, io avdu; la tini nj-eara mintea; tuts s-arcarã pri tini; tini nu vrei; tini (pri tini) ti-aflai aclo; tats tini sã zburãscu io; fãrã s-greshti tini, nu s-fatsi; tsi fats, trã tini fats, tsi dai, trã tini dai; la tini mãcari-beari, sh-la mini cãntari

§ ti2 (ti) ((i) pr pirs II: singular, masculin shi fiminin, acuzativ; forma shcurtã di la pronuma pirsunalã “tini” tsi-lj s-adavgã multi ori tra s-lji nvãrtushadzã noima; (ii) pr refl II: singular, masculin shi fiminin, acuzativ) – pi tini
{ro: te, pe tine}
{fr: te}
{en: you}
ex: eu ti-agudii (ti = pri tini)?; fã-ti (ti = pri tini) cu harauã; ncaci-ti (ti = pri tini) mã-ta, ncaci-ti (ti = pri tini); voami-ti (ti = pri tini), voami-ti (ti = pri tini) cupa; du-ti (ti = pri tini) di ntreabã; shi-nj ti pari ca gioni

§ a tsia (a tsí-ĭa) pr pirs II (singular, masculin shi fiminin, ginitiv shi dativ a pronumãljei pirsunalã “tini”; ari totna shi zborlu “a” nãinti) – zbor tsi tsãni loclu-a atsilui cu cari zburashti cariva; a tsãea, tsã, ãts, (forma shcurtã) ts (-ts, ts-)
{ro: ţie, îţi, ţi}
{fr: à toi, toi}
{en: to you, you}
ex: unã a njia, dauã a tsia; a tsia-ts pari-arãu; a tsia tsã si pari; di casã-nj hibã-ts njilã; sh-tsã dzãc

§ a tsãea (a tsắ-ĭa) pr pirs II – (unã cu tsia)

§ tsã (tsắ) shi ãts1 (ắtsĭ) shi ts1 (-tsĭ, tsĭ-) ((i) pr pirs II: singular, masculin shi fiminin, ginitiv shi dativ; forma shcurtã a pronumãljei pirsunalã “a tsia, a tsãea” tsi-lj s-adavgã multi ori tra s-lji nvãrtushadzã noima; (ii) pr refl II: singular, masculin shi fiminin, dativ) – a tsia, a tsãea
{ro: ţie, îţi, ţi}
{fr: à toi, toi}
{en: to you, you}

T.Cunia Dictsiunar-a-Limbljei-Armãneascã         ma multu/ptsãn