DICTSIUNAR XIYISITU ONLINE A LIMBÃLJEI ARMÃNEASCÃ  
ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ


Dictsiunar: Tuti / Zboarã: Di iutsido ( cama multu ... )

mini/mine

mini/mine (mí-ni) pr pirs I (singular, masculin shi fiminin, numinativ shi acuzativ; acuzativlu poati s-aibã shi zborlu “pri” nãinti ma, di-aradã, s-avdi fãrã el) – zbor tsi tsãni loclu-a atsilui tsi zburashti; meni, eu, io, (forma shcurtã) mi (-mi, mi-)
{ro: eu, mine, pe mine, mă}
{fr: je, me, moi}
{en: I, me}
ex: mini (io) escu cum cama ghini; mini mi va (ari vreari ti mini, mi caftã); tsi s-fac, maratlu di mini; furlji mini (pri io) mi cãlcarã; va s-u talj mini (io) pi dauã; tsi pãtsãi mini (io), mãratlu; tsãni-ti di mini (io); sharpili aestu mash mini (pri io) mi cunoashti; ta s-mi-acatsã sh-mini (sh-pri io); ashtiptats sh-mini (pri io); arucã-ti pri mini; furlji mini (pri mini) mi cãlcarã; pri mini, bre, vreats s-mi cãlcats, pri mini s-mi furats, pri mini?

§ meni (mé-ni) pr pirs I – (unã cu mini)
ex: si shtiu shi meni (mini)

§ mi3 (mi) ((i) pr pirs I: singular, masculin shi fiminin, acuzativ; forma shcurtã di la pronuma pirsunalã “mini” tsi-lj s-adavgã multi ori tra s-lji nvãrtushadzã noima; (ii) pr refl I: singular, masculin shi fiminin, acuzativ) – pi mini; pri eu; pri io
{ro: mă, pe mine}
{fr: me}
{en: me}
ex: mi (mi = pri mini) aurlu nuntru; tora, tini nu mi nveatsã (mi = pri mini); vrei-mi (mi = pri mini) shi aproachi-mi (mi = pri mini) nãpoi; achicãsits-mi (mi = pri mini), i nu mi-achicãsits (mi = pri mini)?; dushu-mi (mi = dush pi mini), dushu-mi (mi = dush pi mini), calea nghios; dushu-mi (mi = pri mini), dushu-mi (mi = pri mini) pãnã n cali; dushu-mi (mi = pri mini) la murmintu; vimtul si-nj mi (mi = pri mini) batã; si-nj mi (mi = pri mini) avdã muntsã sh-niori; neaflãndalui-mi (mi = pi mini); lasã-nj-mi (mi = pi mini), dado!; furlji mini mi (mi = pri mini) cãlcarã; pri mini, bre, vreats s-mi (mi = pri mini) cãlcats, pri mini s-mi (mi = pri mini) furats, pri mini?

§ a njia (njí-ĭa) pr pirs I (singular, masculin shi fiminin, ginitiv shi dativ a pronumãljei pirsunalã “mini”; ari totna shi zborlu “a” nãinti) – zbor tsi tsãni loclu-a atsilui tsi zburashti; nji, ãnj, (forma shcurtã) nj (-nj, nj-)
{ro: mie, îmi, mi}
{fr: à moi, moi}
{en: to me, me}
ex: u deadi a njia, nu a tsãia; a njia, cum ãnj prindi; a njia nu-nj (nj = ãnj) pari ghini cã vinji sh-el

§ ãnj (ắnjĭ) shi nji (njí) shi nj1 (-njĭ, njĭ-) ((i) pr pirs I: singular, masculin shi fiminin, ginitiv shi dativ; forma shcurtã a pronumãljei pirsunalã “a njia” tsi-lj s-adavgã multi ori tra s-lji nvãrtushadzã noima; (ii) pr refl I: singular, masculin shi fiminin, dativ) – a njia

T.Cunia Dictsiunar-a-Limbljei-Armãneascã         ma multu/ptsãn